Sezon jesienno-zimowy to czas magiczny, pełen barw i
melancholijnej atmosfery. Długie wieczory, przytulne kocyki i ciepła herbata
tworzą idealny klimat do czytania.
To moment, gdy możemy oderwać się od rzeczywistości i przenieść w inne światy,
pełne tajemniczych postaci i niespodziewanych zwrotów akcji. Dlatego
przygotowaliśmy listę najciekawszych
książek, które proponujemy na ostatnie tygodnie tego roku.
Pamiętaj, jeśli Twoja praca, zobowiązania czy zbyt mała ilość wolnego czasu pozwolą na zanurzenie się tylko w jednej lekturze, to nic złego. Choć czytanie jest ważne, to nie należy traktować go jak wyścigi czy rywalizację, którą musisz wygrać. Potraktuj to jako osobiste przeżywanie i rozwijanie swojej wyobraźni.
„Schronisko,
które przestało istnieć”, Sławek
Gortych.
Główny bohater powieści, Maks Rajczakowski, postanawia pojechać do schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami, które jeszcze do niedawna zamieszkiwał jego ukochany wuj Artur. Mężczyzna chciał przywrócić temu miejscu dawną świetność, jednak zginął w wypadku. Maks zaczyna nabierać podejrzeń, że Artur został zamordowany, i postanawia rozpocząć własne śledztwo. Historia przedstawiona przez Sławka Gortycha prowadzi aż do czasów II wojny światowej, przez lata komunizmu i współczesność, a wśród bohaterów, których poznajemy, czytając książkę, znajduje się nawet laureat Literackiej Nagrody Nobla.
„Czarodziejska
góra”, Thomas Mann.
Hans Castorp przyjeżdża do sanatorium w odwiedziny do swojego kuzyna. Wizyta przeciąga się niespodziewanie do siedmiu lat. Choć mogłoby się zdawać, że głównym bohaterem książki jest Castorp, tym prawdziwym jest czas. W sanatorium płynie on inaczej – a wraz z nim kolejne rozdziały, w których nie brak nagłych przeskoków czasowych i rozległych dialogów. To ponadczasowa powieść, w której mnożą się pytania o stan intelektualny i duchowy Europy tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej.
„Nuvole Bianche. Białe chmury”, Adrianna Ratajczak.
Aimil zdecydowanym krokiem przemierzała życie, dokładnie wiedząc, czego oczekuje – własna posiadłość w Szkocji, możliwość kształcenia. Ambitne plany dziewczyny krzyżuje jej ojciec, wysyłając do ciotki w Londynie, zdeterminowanej, by znaleźć dla niej męża. Alistair odziedziczył po ojcu nie tylko tytuł diuka i majątek, ale przede wszystkim obowiązki. Pragnąc zapomnieć o wojennym koszmarze, mężczyzna angażuje się w sprawy finansowe rodziny. Na prośbę matki wybiera się na londyńskie salony, gdzie szybko staje się obiektem zainteresowania panien na wydaniu. Burzliwa opowieść o poszukiwaniu wolności, miłości i łamaniu konwenansów, która zapewni niezapomniane emocje.
„Zanim wystygnie kawa”, Toshikazu Kawaguchi.
A gdyby móc cofnąć się w czasie? Gdyby choć na chwilę wrócić do przeszłości i spróbować coś wyjaśnić, czemuś zaradzić, spotkać się z kimś, może po raz ostatni…W małej bocznej uliczce w Tokio ukryła się klimatyczna kawiarnia, która od ponad stu lat serwuje starannie parzoną kawę. Krążą pogłoski, że swoim klientom oferuje też wyjątkową możliwość podróży w czasie. Przygotuj się na spotkanie z czterema osobami, z których każda ma nadzieję skorzystać z oferty małej kawiarni. Ktoś chce się skonfrontować z dawną miłością, ktoś powrócić do czasów sprzed utraty pamięci, zobaczyć się z siostrą, spotkać córkę, której nigdy nie było okazji poznać. Wszystko może się wydarzyć, ale pod wieloma warunkami. Najważniejszy: musisz wrócić, zanim wystygnie twoja kawa.
„Filozofia dla zabieganych”, Jonny Thomson
Filozofia to dziedzina nauki, która wielu z nas kojarzy się z zakurzonymi książkami i trudną do przyswojenia wiedzą. Jonny Thomson w przystępny sposób przeprowadza nas przez historię filozofii, zapoznając czytelnika z najważniejszymi nurtami myślowymi. Każdy z minirozdziałów wzbogacony został w piktogramy, mające za zadanie zobrazować jego główną ideę.