Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj przez FB

Zapomniałeś hasła?
Przypomnij hasło

Artykuł

obrazek do artykułu na forumopiekunki.pl

Kryzys energetyczny – co się dzieje?

Od jakiegoś czasu głośno mówi się o kryzysie energetycznym.

Dodano 29-11-2022 przez Admin K. w dziale Ważne

Problem dotyka nas wszystkich przede wszystkim przez rosnące ceny energii.

Przyczyny kryzysu

Wojna w Ukrainie to jeden z głównych powodów problemów z energią. Rosja jest ogromnym producentem energii, którą eksportuje na szeroką skalę. W ramach sankcji, państwa ograniczyły lub kompletnie odcięły się od produktów wytwarzanych przez agresora.

Również wydobycie węgla w polskich kopalniach maleje.

Czy będzie nas stać na ogrzewanie?

Energii jest mało, więc drożeje, a inflacja jeszcze bardziej podnosi jej cenę, która staje się udręką dla większości społeczeństwa.

Niezależnie czy grzejesz węglem czy masz piec elektryczny – ceny wszystkich rodzajów paliwa idą w górę. Ustalone zostają limity zużycia energii, po których przekroczeniu cena będzie wyższa.

Jak obniżyć zapotrzebowanie na energię?

Warto zastosować kilka usprawnień, aby zaoszczędzić na energii. Istnieje wiele sposobów – od prostych, możliwych do wdrożenia od ręki, po wymagające nakładów finansowych i czasowych, ale za to procentujących, przynoszących duże oszczędności w dalszej perspektywie.

Pomysły na oszczędzanie!

  • Używaj energooszczędnych żarówek.
  • Odłączaj urządzania elektryczne od prądu, kiedy ich nie używasz.
  • Nie przegrzewaj domu/mieszkania – zamiast 23 stopni, ustaw 21 i załóż bluzę. To nie tylko oszczędność, to również zadbanie o zdrowe otoczenie. W temperaturze ok. 20 stopni człowiek lepiej funkcjonuje, skupia się, śpi.
  • Wykorzystuj pełną pojemność pralki i zmywarki.
  • Pamiętaj o wyłączaniu światła po wyjściu z pokoju, ale uwaga! Jeśli zmienisz żarówki na energooszczędne ta zasada nie w pełni się sprawdzi. Jeśli wychodzisz z pokoju na 15 minut, nie gaś lampy z żarówką energooszczędną. Żarówka najwięcej energii wykorzystuje do zapalenia się, więc gaszenie i zapalanie jej w krótkim odstępie czasu będzie nieopłacalne.
  • Zadbaj o dobrą izolację domu np. szczelne okna, ocieplenie styropianem.
  • Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym/wielorodzinnym, pomyśl o panelach słonecznych.
  • Zamontuj pompę ciepła przy swoim domu – jest to inwestycja, która pozwala zaoszczędzić nawet 70% na podgrzewaniu wody i ogrzewaniu.

Nie tylko prywatne gospodarstwa

Deficyt i koszty energii dotykają nie tylko gospodarstwa domowe. Również samorządy wprowadzają oszczędności.

Ograniczenia dotyczyć będą między innymi latarni czy temperatury w budynkach publicznych. Władze jednak zapewniają, że nie będą to mocno odczuwalne zmiany i nikt nie będzie musiał chodzić ciemnymi ulicami czy zakładać kurtki do urzędu.

 

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj przez FB

Zapomniałeś hasła?
Przypomnij hasło

Kalendarz wydarzeń