Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj przez FB

Zapomniałeś hasła?
Przypomnij hasło

Artykuł

obrazek do artykułu na forumopiekunki.pl

10 sposobów na szybsze oswojenie się z nowym miejscem pracy

Rozpoczęcie nowej pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą jest zawsze stresującym wydarzeniem.

Dodano 20-04-2022 przez w dziale Ciekawostki

Rozpoczęcie nowej pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą jest zawsze stresującym wydarzeniem, bez względu na to, ile razy już ją wcześniej zmienialiśmy. Dlatego warto wiedzieć na co zwracać uwagę, a czego unikać, aby proces aklimatyzacji przebiegał szybciej i łagodniej. 


Przygotowaliśmy 10 najlepszych sposobów na oswojenie się z nowym miejscem pracy, które na pewno pozwolą Wam uniknąć niepotrzebnego stresu.

1. Zbierz informacje na temat kraju i mentalności jego obywateli – nie tylko książki, ale również internet jest przepełniony informacjami dotyczącymi podróżowania, innych kultur, czy obecnych stereotypów. Podróżnicy bardzo chętnie nagrywają filmy, dzielą się swoimi spostrzeżeniami na blogach i forach zupełnie za darmo. Dobrze jest zapoznać się z ogólnymi postawami, regułami, które należy przestrzegać i tymi, które w obecnej kulturze uznane są za niepożądane.

2. Spodziewaj się szoku kulturowego – niezależnie ile książek przeczytamy o nowym kraju, zawsze to będą tylko uproszczone schematy, stereotypy, które często ułatwiają zrozumienie obywateli nowego kraju. Natomiast w rzeczywistości, nie muszą mieć nic wspólnego z osobami, które poznamy na miejscu. Bycie gotowym na niespodzianki zaoszczędzi nam nieporozumień.

 3. Poznaj nowe miejsce – wyjazd do pracy nie oznacza harówki od świtu do zmierzchu. Warto poznać okolice i region, w którym będziemy mieszkać i pracować. Czas wolny to doskonała okazja na wycieczki i pogłębienie wiedzy o historii i kulturze nowego kraju.

4. Przyjazd na miejsce nie oznacza końca nauki języka. To dopiero początek – nauka obcego języka jako przygotowanie do wyjazdu nie powinna zostać przerwana z chwilą opuszczenia domu. Przebywanie wśród cudzoziemców to idealna okazja do pogłębiania swojej wiedzy, poznania języka w użyciu i szlifowania pięknej wymowy. Wykorzystaj ją! Kursy podręcznikowe zawierają wiele wyrażeń, których rodowici mieszkańcy często nie używają na co dzień. Chęć nauki zwykle spotyka się z sympatią osób poproszonych o pomoc.

5. Sprawdź święta narodowe i lokalne festiwale – każdy kraj ma inne święta upamiętniające różne wydarzenia w historii. Mogą dotyczyć zarówno wydarzeń historycznych, politycznych, jak i wyznaniowych. Wtedy organizowane są różne festiwale, pochody, festyny, czy koncerty, na których ludzie z okolicznych miejscowości spotykają się na wspólnej zabawie. Poza walorami kulturowymi można też spróbować regionalnych smakołyków.

6. Nie bój się notatek – przy rozpoczęciu nowej pracy jest się zasypanym ilością nowych informacji, w których łatwo się pogubić. Ciągłe zadawanie tych samych pytań może być krępujące dla pytającego i irytujące dla pytanego. Pokazanie zaangażowania i dobrej organizacji poprzez notowanie na pewno spotka się z uznaniem nowo poznanych osób.

7. Dołącz do grup (wsparcia) – poza wsparciem ze strony agencji pracy możemy skorzystać również z pomocy osób mieszkających w tym samym kraju. Na portalach społecznościowych można znaleźć wiele grup osób mieszkających w tym samym mieście, wykonujących tę samą pracę i uczących się tego samego języka. W razie potrzeby można poprosić o pomoc albo po prostu poszukać porad dotyczących sytuacji, z którymi się borykamy. W takich grupach można znaleźć pomoc dotyczącą pracy, spraw administracyjnych, czy też językowych.

8. Zaprzyjaźnij się z sąsiadami – nie chodzi tu o bliską przyjaźń i regularne odwiedziny, ale o przywitanie się z życzliwy uśmiechem przy okazji spotkań na klatce schodowej albo przed budynkiem. To drobny gest, ale na pewno spotka się z odwzajemnieniem. Dobrze jest, kiedy sąsiedzi się rozpoznają. Dobry sąsiad zawsze podpowie jakie zasady panują w okolicy, gdzie można wyjść na spacer, czy odbierze paczkę od listonosza.

9. Spacery po okolicy – podczas czasu wolnego zażyj trochę ruchu i poznaj okolicę bez korzystania z komunikacji miejskiej. Może się okazać, że za rogiem znajduje się mała kawiarenka z przepyszną kawą, a gdy zabraknie soli nie trzeba jechać 10 km do hipermarketu, bo za domem sąsiada ukryty jest mały sklepik.

10. Utrzymuj kontakt z własną rodziną – przy obecnym rozwoju technologii, zagraniczny wyjazd nie oznacza zerwania kontaktu z bliskimi. Istnieje mnóstwo sposobów, dzięki którym możemy pozostać w stałym kontakcie. Obecnie oferty roamingowe polskich operatorów telefonii komórkowej są atrakcyjne i zwykle nie ma potrzeby kupowania nowej karty SIM za granicą.

 

 

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj przez FB

Zapomniałeś hasła?
Przypomnij hasło

Kalendarz wydarzeń