Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj przez FB

Zapomniałeś hasła?
Przypomnij hasło

Artykuł

obrazek do artykułu na forumopiekunki.pl

Czas wolny opiekunki – czy on w ogóle istnieje?

Niezależnie od wykonywanej pracy, każdemu pracownikowi przysługuje przerwa – czas wolny.

Dodano 15-04-2022 przez w dziale Ciekawostki

Niezależnie od wykonywanej pracy, każdemu pracownikowi przysługuje przerwa – czas wolny, w którym zatrudniony może zjeść drugie śniadanie, rozprostować nogi, czy najzwyczajniej w świecie odpocząć. Czy to oznacza, że będąc opiekunem jest się w pracy przez całą dobę, a czas wolny istnieje tylko w drodze na zakupy albo kiedy senior śpi? Niekoniecznie.

Osobom spoza branży, którym nigdy nie przyszło zajmować się bliskimi wymagającymi pomocy, może się wydawać, że opieka nad seniorem jest pracą łatwą, a spędzanie czasu z podopiecznym jest naturalną czynnością, która nie wymaga wysiłku. Jednak należy wziąć pod uwagę, że seniorzy często cierpią na różne dysfunkcje fizyczne, a przede wszystkim psychiczne i nie zawsze wyrażają sympatię do opiekuna. Opiekunowie wiele razy spotykają się z brakiem chęci współpracy, a nawet ze złośliwością i agresją ze strony podopiecznych. Jest to ogromne obciążenie, zwłaszcza psychiczne, które z pewnością wymaga regularnego czasu na odpoczynek. Dlatego tak ważnym elementem dnia powinien być czas wolny dla opiekuna.

Wbrew pozorom określenie „czasu wolnego” w pracy opiekuna osoby starszej potrafi być najbardziej kontrowersyjną częścią umowy, którą koniecznie należy omówić przed rozpoczęciem zlecenia, aby uniknąć przyszłych nieporozumień. Dzieje się tak, ponieważ obie strony – pracodawca i pracownik – mogą zupełnie sprzecznie definiować „czas wolny”. Dlatego ważne jest, żeby już przed rozpoczęciem pracy ustalić jak będzie on wyglądał w praktyce. Nie zapominajmy, że ludzie są różni i nie warto pozostawiać tak istotnej kwestii bez konkretnego rozwiązania.

Przede wszystkim, pracodawca powinien zapewnić czas wolny. „Powinien”, ponieważ nie istnieje prawna regulacja, która ściśle by go określiła. Rodzina podopiecznego często spodziewa się opieki – dbania o seniora i pomocy w codziennych czynnościach, a w pozostały czas – „czuwania”, czyli bycia obecnym i gotowym do pomocy podopiecznemu, gdy zajdzie taka potrzeba. W mniemaniu pracodawcy często właśnie ten „czas czuwania” jest czasem wolnym.

Z drugiej strony, opiekun spodziewa się wykonywania ustalonych czynności, w których musi asystować podopiecznemu, oraz czasu przeznaczonego tylko dla siebie, który będzie mógł spożytkować według własnych potrzeb i po prostu odpocząć w dowolny sposób, niekoniecznie w obecności podopiecznego. Oczywiście, każda osoba relaksuje się inaczej. Dla jednej opiekunki odpoczynkiem będzie obejrzenie z seniorem jego ulubionego serialu, a dla drugiej przeczytanie książki w samotności.

Niemniej jednak, czas wolny jest ściśle powiązany ze stanem zdrowia seniora. Przy osobach starszych cierpiących z powodu fizycznych dysfunkcji większość pracy polega na asyście przy porannej i wieczornej toalecie, ubraniu i przygotowaniu posiłku. Natomiast, sytuacja jest zupełnie inna kiedy senior cierpi na choroby wymagające stałej opieki, tj. demencja lub choroba Alzheimera, w których chorzy zostawieni bez kontroli mogą stanowić niebezpieczeństwo dla siebie i otoczenia. W takich sytuacjach, żeby umożliwić opiekunce odpoczynek, zleceniodawca zapewnia spotkania seniora z pielęgniarką, rehabilitacje, zajęcia z terapeutą, logopedą albo z członkiem rodziny, aby zapewnić opiekunce czas wolny. Będąc pewnym, że podopieczny jest pod sprawdzoną opieką, opiekunka ma czas dla siebie.

Problemem w ustalaniu czasu wolnego w pracy opiekunki jest regulacja według uzgodnień zleceniodawcy, a nie według prawa. Pomimo, że jest to „tylko” czas wolny, warto upomnieć się o niego jeszcze przed rozpoczęciem zlecenia, bo jest to istotna część wyjazdu do pracy. Odpowiednie wykorzystanie czasu wolnego pozwoli na lepszą i bardziej wydajną pracę. Zawód opiekuna wymaga regularnego wypoczynku (zwłaszcza psychicznego), aby lepiej mógł wykonywać swoje obowiązki, co będzie też miało swoje odzwierciedlenie w samopoczuciu podopiecznego.

 

 

 

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj przez FB

Zapomniałeś hasła?
Przypomnij hasło

Kalendarz wydarzeń